Vítejte naSPARTAKY.CZ, Škoda 440, 445, 450 - Spartak
_TOGGLE
_TOGGLE Hlavní nabídka


 SPARTAKY.CZ Open/close this menu
 SHÁNÍM-NABÍZÍM Open/close this menu

 STAHUJ Open/close this menu

 Sčítání Open/close this menu
_TOGGLE Uživatelé

Vítejte Anonymous

Přezdívka
Heslo

Zápis:
Poslední: MiMo
Nový dnes: 0
Nový včera: 0
Celkem: 3308

Spartakovců on-line:
Spartakovců: 1
Návštěvníků: 38
Bots: 0
tým: 0
Členové on-line:

On-line není žádný člen!

_TOGGLE Vyberte si jazyk

_TOGGLE Kalendář akcí

_TOGGLE SpartakyWiki: Vyhledávání
 

ČlánkySpartak a jeho dobaDobové artefakty › 50 let tranzistoráku
Dobové artefakty
50 let tranzistoráku
Napsal: Rancher den: Neděle Listopad 28, 2004 (12:27:35)   (1055 přečtení)

 

 

Dnes jsem v ranních Velkých malých zprávách na ČRO1 zaslechl zajímavou informaci.
" 18.10.1954, tedy zhruba rok před Spartakem bylo dáno v USA do prodeje první kapesní tranzistorové rádio Regency TR-1.
" Protože jsem s poznáváním doby vzniku Spartaků nemohl minout i dobová rádia, je to příležitost ke krátkému ohlédnutí.

Na stránkách http://www.regencytr1.com, které se věnují jen a jen tomuto rádiu a odkud jsme pooužili i obrázky je mj. i následující text:
" The first transistor radio hit the consumer market on October 18, 1954. The Regency TR-1 featured four germanium transistors operating on a 22.5-volt battery that provided over twenty hours of life. Several colors were initially offered in the 3" x 5" x 1 1/4" plastic case: black, ivory, mandarin red, cloud gray, mahogany and olive green. Radio collectors covet the limited number of units with swirl colors. "Very chi-chi" fashion iridescent colors were offered later and rare clear plastic cases also were made. ... The unit weighed eleven ounces and cost $49.95.
" První tranzistorové rádio nadchlo zákazníky hned při představení 18.10.1954. Regency TR-1 bylo osazeno čtyřmi germaniovými tranzistory napájenými 22,5V baterii, která umožňovala zhruba 20 hodin provozu. Na počátku byla plastová pouzdra 6,75 x 11,25 x 2,8 cm nabízena v několika barvách: černá, "tekutý slon", červená, modročedá, mahagonová a olivová. Sběratelé toužili po někjakých zvláštních barvách. I velmi zženštilé modní a duhové barvy a dokonce i průhledná pouzdra byla nabízena později. Rádio vážilo 0,31 kg a stálo 49,95 $ (to podle rozhlasu odpovídalo dnešním cca 8 000 Kč(!)
" V rámci shromažďování "šrotu", jak to nazývá manželka, máme prozatím několik dobových rádií. Bohužel jsme je zatím nefotili.
" Všechny následující fotografie jsou převzaty ze stránek http://oldradio.cz . Pod obrázky jsou i odkazy na jejich technické podrobnosti z těhže stránek.
"
Takže co si mohla vzít rodina úderníka či předsedy JZD nebo zelináře na výlet za zdroj hudby, aby byla moderně vybavená?
" Nejstarším současníkem Spartaka, který si mohl vzít Spartakovec na výlet k Mácháči byl (elektronkový) Minor (1956/58) s rozsahem SV. Samozřejmě existovaly i starší kufříkové elektronkové radiopřijímače.
" ... taky máme jednoho, ale chybí mu přední panel.
Kvalita poslechu tedy byla v té době u nás ještě o elektronkách. Proto jsem si pořídili i tzv. kufříkový vícerozsahový elektronkový radiopřijímač Rekreant (1957/58) Sice sem nepatří ani on ani Minor, ale proč se nepochlubit? Prostě přišli gratulovat svému mladšímu bráškovi...
" a díky kamarádovi Alvovi , jede!
A pak už konečně přišly tranzistoráky i k nám. Nejznámější jsou asi rádia v koženkovém obalu. Pozor! Jsou dvojího druhu. Rozeznávají se podle materiálu přední okrasné mřížky. Ty z eloxovaného hliníku jsou starší tzv. T58(1958/1960). Tohle rádio už tedy mohl mít na sklonku výroby Spartaků Spartakovec s sebou.
" Jedno zelené, funkční, leč zubem času nahlodané jsme dostali.
To s mřížkami z umělé hmoty je pak rádio s krásným názvem - MÍR. Bohužel tohle rádio už není "ke Spartaku". Vyrábělo se od roku 1961 do 1963 ... Jsme puntičkáři Mrk .
"Protože se "nehodí" máme jich nejvíc Smutnej asi 6.
A mohl potkat československý kapesní tranzistorák nového Spartaka? Nemohl. První byl vyráběn od roku 1960 a byl to zobrazený T60. .
"
"
" Celé toto povídání není o tom, "jak jsme pokulhávali za světem", ale vyplynulo z jedné rozhlasové zprávy. Třeba to bylo zajímavé i pro Vás.
" Příště na toto téma třeba o rádiích v autě (Spartaku)... ale já tomu vlastně vůbec nerozumím, a tak si to asi nechám napsat od povolaných. 
 

 

 

Facebook

 
 

optimalizace PageRank.cz
Interactive software released under GNU GPL, Code Credits, Privacy Policy